Zachód słońca

Chaupka przed blychym

Chaupka przed blychym

Na terenie gminy Prószków w miejscowości Przysiecz funkcjonuje lokalna izba pamięci o nazwie „Chaupka przed blychym”. Jest to małe muzeum, w którym gromadzone są rekwizyty i elementy związane z historią Przysieczy – sołectwa o niezwykle bogatej przeszłości.

Chaupka powstała w budynku remizy nieczynnej już straży pożarnej. Budynek przeszedł generalny remont i 16 listopada 2011 roku nastąpiło uroczyste otwarcie regionalnej izby pamięci „Chaupka przed Blychym w Przysieczy”. Obecnie w izbie znajduje się 715 eksponatów, a do tej pory Chaupkę odwiedziło ponad 3 tyś osób. Zgromadzone rekwizyty to przedmioty codziennego użytku, które wykorzystywane były w życiu codzienny w każdym domu na opolskiej wsi. Od mebli, zastawy, odzieży po stare dokumenty, zdjęcia i elementy ułatwiające prace gospodyni w kuchni.

Opiekunem Chaupki została pani Edeltrauda Gambka, mieszkanka Przysieczy, która nie tylko dogląda rekwizytów, ale także organizuje spotkania i lekcje historyczne, podczas których poprzez zabawę przekazuje informacje i historie o swojej wsi, najbliższej okolicy, zwyczajach, tradycji i gwarze. W Chaupce organizowane są liczne lekcje regionalizmu. W czasie ferii zimowych i wakacji izbę odwiedzają dzieci z półkolonii organizowanych przez Ośrodek Kultury i Sportu w Prószkowie. W roku szkolnym izba odwiedzana jest przez uczniów szkół z terenu gminy oraz mieszkańcy domów seniora i domów [pomocy społecznej. W ramach kilkugodzinnych odwiedzin organizowane są zabawy, lekcje historyczne oraz prezentacje „eksponatów muzealnych”. Chaupke odwiedzają głównie dzieci i młodzież, ale wśród odwiedzających są też goście z zagranicy (Niemiec, Francji, a nawet z Wietnamu). Chaupka jest miejscem niezwykle atrakcyjnym umożliwiającym poznanie historii i kultury Śląska Opolskiego z perspektywy małej wsi.

W ramach działań Chaupki zorganizowane są konkursy fotograficzne: „Przysiecz zimą” i „Wiosna w obiektywie” (konkursy mające na celu dostrzeżenie piękna rodzinnej wsi), oraz gry terenowe dla najmłodszych pn.  „Poszukiwanie skarbów” – zajęcia mające na celu edukację historyczną dotyczącą wsi. Chaupka stanowi sołecki ośrodek kultury, gdzie organizowane są atrakcje dla najmłodszych mieszkańców wsi.

W sprawie umówienia się na zwiedzanie prosimy o kontakt tel. 77 40 13 736 lub promocja@proszkow.pl

IMG_20220826_101051.jpeg

IMG_20220826_092937.jpeg

a4.jpeg

9.jpeg

6.jpeg

IMG_20220826_092937.jpeg

Wyszukaj w serwisie