26 września 2012 r. gościliśmy w naszej szkole uczniów z partnerskiej szkoły w Radslavicach. Polsko-czeskie spotkanie zorganizowane w ramach realizacji projektu „Podróż w czasie - szkolna wymiana uczniów” rozpoczęły warsztaty pracy z gliną zatytułowane „Prehistoryczne zwierzęta”. Działanie to umożliwiło rozwój artystyczny dzieci oraz naukę nowych umiejętności. Po warsztatach uczniowie pojechali do Krasiejowa. „Tunel czasu” zapoczątkował zwiedzanie JuraParku, następnie uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach plastyczno-paleontologicznych oraz wspólnie spędzili czas wolny. 21 stycznia 2013 r., w ramach projektu „Podróż w czasie - szkolna wymiana uczniów”, w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Wszyscy przenieśliśmy się w czasy prehistoryczne. Nasze stroje były wyjątkowe. Byliśmy przebrani za jaskiniowców i różne dinozaury. Zabawa była udana, zapał do tańca nie ustępował do ostatniej minuty. Wszystkim uczestnikom towarzyszył dobry humor.
30 kwietnia 2013 r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w lekcji muzealnej zatytułowanej „Pradzieje Opolszczyzny” w Muzeum Śląska Opolskiego. Lekcji towarzyszyła wystawa wykopalisk archeologicznych z okolic Opolszczyzny wzbogacona projekcjami multimedialnymi. Uczniowie aktywnie wzbogacili swoją wiedzę na temat pradziejów swojego regionu.
23 maja 2013 uczniowie ze szkoły w Złotnikach udali się w kolejną podróż, tym razem nieco dalszą, bo do partnerskiej szkoły w Radslavicach, do Czech. Trwała ona dwa dni i była prawdziwą wyprawą. Nasi czescy partnerzy przywitali nas programem artystycznym, po którym dzieci udały się do klas. Tam w czesko – polskich grupach wykonywali prace poświęcone prehistorii. Kolejna atrakcja zaskoczyła wszystkich. Uczniowie spodziewali się aktywności sportowych, ponieważ udaliśmy się na boisko szkolne. Zamiast piłek czekały na nas głośniki, muzyka i instruktorka zumby. Wszyscy świetnie bawiliśmy się tańcząc zumbę. Po południu pojechaliśmy do Przerowa - miasta, które ze względu na swoje położenie geograficzne nazywane jest sercem Moraw. Tam odwiedziliśmy zamek przebudowany w stylu renesansowym, który obecnie jest siedzibą Muzeum Komeńskiego z cennymi eksponatami od odkryć archeologicznych, przez minerały i zbiory entomologiczne, aż do ekspozycji klasy szkolnej z epoki Komeńskiego. Okazało się, że to miasto odgrywa ważna rolę w naszej „Podróży w czasie…”. Jego zasiedlenie sięga aż prehistorii. Świadczy o tym znalezisko archeologiczne znane na całym świecie - Přerov-Předmostí. Zwiedziliśmy powstałe w tym miejscu szkolne muzeum mamutów oraz zobaczyliśmy pomnik łowcy mamutów z wystawą fragmentów szkieletów prehistorycznych zwierząt. W piątek 24 maja od samego rana z niecierpliwością czekaliśmy na zwiedzanie Zbraszowskich Jaskiń Aragonitowych, które leżą w malowniczej dolinie rzeki uzdrowiska Teplice nad Beczwą. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Jaskinie te zostały odkryte w 1912 roku przez dwóch braci Josefa i Cenka Chromych, a do zwiedzania udostępnione od 1926 r. Unikalny wystrój nadaje im minerał aragonit i tzw. gejzerowe stalagmity. Łączna długość korytarzy wynosi 1240 m, ale urządzona trasa turystyczna liczy 375 m i prowadzi przez mnóstwo sal – jaskiń, które noszą nazwy związane z ich kształtem, niespotykanym wnętrzem albo przeznaczeniem. Zwiedzaliśmy ten odcinek półtorej godziny, ale wrażenia po zwiedzaniu pozostaną na długo w naszej pamięci. Jak każda podróż i ta dobiegła końca. Dzięki tej „wyprawie” uczniowie mieli okazję spędzić wspólny czas ze swymi czeskimi partnerami, zobaczyć i porównać ślady prehistorii w obu regionach oraz poszerzyć swoją wiedzę. |