Staw Nowokuźnicki

Informacja MOPS w Prószkowie dotycząca bezpieczeństwa osób starszych

babcia.jpeg

 Informacja MOPS w Prószkowie dotycząca bezpieczeństwa osób starszych.

W związku z pojawiającymi się sygnałami o występowaniu prób wyłudzeń od osób starszych prosimy o zastosowanie poniższych zasad :

GDY JESTEŚ W DOMU

- NIE WPUSZCZAJ NIEZNAJOMYCH DO MIESZKANIA - NIE ZNAJĄC OSOBY NIGDY NIE ZNASZ JEJ ZAMIARÓW,
- NIE PRZECHOWUJ W DOMU DUŻEJ ILOSCI GOTÓWKI LUB KOSZTOWNOŚCI,
- NIE OTWIERAJ BEZMYŚLNIE DRZWI,
- ZAWSZE PRZED OTWARCIEM DRZWI ZAPYTAJ KTO ZA NIMI STOI.  PRACOWNICY URZĘDÓW ZWYKLE TELEFONICZNIE ZAPOWIADAJĄ SWOJĄ WIZYTĘ  A INKASENCI MOGĄ WYSTAWIONE FAKTURY ZA ŚWIATŁO ZOSTAWIĆ W SKRZYNCE POCZTOWEJ NIE WCHODZĄC DO DOMU,
- WYCHODZĄC -ZAMYKAJ DRZWI,
- NIE UFAJ NIEZNAJOMYM,
- UTRZYMUJ WIĘZI Z SĄSIADAMI,
- PO PRZYJŚCIU DO DOMU ZAMYKAJ DRZWI,
- OMIJAJ TERENY ŹLE OŚWIETLONE LUB NIEOŚWIETLONE.

 METODA ,,NA WNUCZKA”

SPRAWCY PRZEWAŻNIE DZWONIĄ  NA TELEFON DOMOWY PRZEDSTAWIAJĄC SIĘ JAKO WNUK, WNUCZKA, SIOSTRZENIEC LUB SIOSTRZENICA. TŁUMACZĄ CZĘSTO, ŻE  MAJĄ AKURAT NIEPOWTARZALNĄ OKAZJĘ ZAKUPIĆ PRZEDMIOT PO BARDZO PROMOCYJNEJ CENIE LUB, ŻE ZNALEŹLI SIĘ W WYJĄTKOWO TRUDNEJ SYTUACJI  I  PROSZĄ O POMOC FINANSOWĄ. TWIERDZĄ,  ŻE AKURAT NIE MOGĄ PRZYJECHAĆ PO PIENIĄDZE ALE WYŚLĄ PO NIE DOBREGO ZNAJOMEGO.

PO TAKIM TELEFONIE ZADZWOŃ DO PRAWDZIWEGO WNUKA! I UPEWNIJ SIĘ CZY TO NA PEWNO ON DZWONIŁ DO CIEBIE W SPRAWIE RZEKOMEJ POŻYCZKI.

ZAZWYCZAJ TO PRZEZ SWOJĄ NIEUWAGĘ , UFNOŚĆ I NIEOSTROŻNOŚĆ MOŻESZ PAŚĆ OFIARĄ OSZUSTÓW, KIESZONKOWCÓW A TAKŻE STAĆ SIĘ OFIARĄ KOLIZJI, WYPADKÓW DROGOWYCH ORAZ INNYCH ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH ŻYCIU, ZDROWIU LUB MIENIU.

 

PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA.  W STOSUNKU DO OBCYCH BĄDŹ CZUJNY. NIE OBAWIAJ SIĘ POWIADAMIAĆ POLICJI.

Wyszukaj w serwisie