W dniu 16 lipca 2009 r. Gmina Prószków rozpoczęła realizację inwestycji pn. "Przebudowa dróg gminnych ul. Szkolna, Piaskowa I i II, Ogrodowa, Leśna w miejscowości Chrząszczyce".
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 - 2013.
"inwestujemy w twoją przyszłość"
Rzeczowa realizacja inwestycji zakończyła się w miesiącu listopadzie 2009 r.
Projekt pn. "Rozwój infrastruktury dróg lokalnych w miejscowości Winów w Gminie Prószków" został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.
"inwestujemy w twoją przyszłość"
Projekt polegał na przebudowie 622 mb ul. Szkolnej w Winowie. Wartość dofinansowania projektu wyniosła 849 654,90 zł.
Zdjęcia inwestycji:
22 września 2006 roku Gmina Prószków rozpoczęła realizację inwestycji:
"Budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Nowa Kuźnia"
oraz
"Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Jędrzejczyka i ul. Sikornik w Źlinicach"
Inwestycje są finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Budżetu państwa.
Realizacja projektów zakończyła się 31 października 2007 roku.
![]() |
W 2014 roku Gmina Prószków była beneficjentem projektu unijnego „Śląsko-morawskie dni historyczne 2014”, który był realizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boguszycach i szkołę z Pavlovic u Prerova. Głównym celem projektu było nawiązanie i pielęgnowanie znajomości polsko-czeskich oraz poznanie historii, kultury i tradycji obu państw. W ramach projektu odbyły się dwie imprezy kulturalne oraz warsztaty ceramiki dla uczniów z Boguszyc.
Pierwsze wspólne spotkanie odbyło się w Pavlovicach u Prerova i nosiło nazwę „Poznajemy historię w Czechach”. Głównymi punktami programu były wizyta w Muzeum Komeńskiego w Prerovie oraz wycieczka do Predmosti u Prerova, gdzie znajdują się słynne wykopaliska archeologiczne. Podczas spotkania uczniowie z Boguszyc mieli także możliwość zaprezentowania swoich talentów wokalnych podczas „Hudebnich Pavlovic” – lokalnej imprezy muzycznej.
Drugie spotkanie pod nazwą „Poznajemy historię w Polsce” odbyło się w Boguszycach. Głównym punktem programu była wizyta w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. Po wizycie w skansenie wszyscy uczestnicy udali się do Boguszyc, gdzie odbyły się kolejne zajęcia. Dzieci z klas I-III wzięły udział w wirtualnej lekcji historii, a dzieci z klas IV-VI w warsztatach ceramiki. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci z Pavlovic otrzymały drobne upominki z gliny, które zostały wykonane na poprzedzających spotkanie warsztatach ceramiki.