Zamek Prószkowski

Wycieczka do Magdeburga i Drezna

Pogoda w piątkowy poranek nie wróżyła nic dobrego, jednak po przyjeździe do Magdeburga deszcz przestał padać. Okazało się, iż schronisko młodzieżowe, w którym nasza grupa miała spędzić następne dwie noce, jest usytuowane w samym centrum starego miasta Magdeburg. Po objedzie udaliśmy się do Towarzystwa d.s. Kształcenia, Kwalifikacji i Zatrudnienia, którego głównym zadaniem jest motywacja do pracy młodych oraz długoletnich bezrobotnych. Projekt, który mogliśmy oglądać, to remont starego kościoła ewangelickiego. Naszym prezentem był kołacz śląski, który spotkał się z wielką aprobatą zarówno pracowników Towarzystwa, jak też członków projektu.

W godzinach popołudniowych przez ponad dwie godziny przez miasto Magdeburg oprowadzał nas przewodnik, zwracając uwagę na wiele szczegółów, głównie jednak na Prawo Magdeburskie, którego początki wywodzą się właśnie z tego miejsca.

Sobota była również dniem pełnym wrażeń. Do południa spacerowaliśmy po Elbauenparku, powstałym na byłym obszarze poligonu radzieckiego. Głównymi atrakcjami tego miejsca były Wieża Tysiąclecia, z pokazem rozwoju techniki na przestrzeni ostatniego tysiąclecia oraz dom motyli,  z rozmaitymi gatunkami owadów oraz gadów. Następnie udaliśmy się do oddalonej o 70 km od Magdeburga miejscowości Reppichau, z której pochodzi Eike von Repgow. Jest to osoba najbardziej kojarzona ze Zwierciadłem Saksońskim tzw. prawem ziemskim, które to właśnie przez Eike von Repgow zostało spisane. Ciekawostką turystyczną tej miejscowości są scenicznie przedstawione niektóre z paragrafów Zwierciadła Saksońskiego.

Program niedzielny składał się z dwóch punktów. Do południa zwiedzaliśmy zamek Falkenstein w Hartz, na którym to według legendy Eike von Repgow spisał prawo Zwierciadło Saksońskie. Następnie udaliśmy się już w stronę kraju, kierując się do Drezna. W Dreźnie ze względu na ograniczony czas było nam dane tylko zjeść obiad i godzinę pospacerować po pięknym mieście. Dla wielu czas ten był za krótki, ale kto wie, może warto pomyśleć już dziś o następnym wyjeździe, którego tematem głównym będzie poznanie wspaniałej stolicy Saksonii - Drezna...

Organizatorem wyjazdu było Koło DFK w Zimnicach Małych.

W autokarzeSpotkanie z Towarzystwem d.s. Kształcenia, Kwalifikacji i Zatrudnienia. Projekt remont kościoła ewangelickiego.Oprowadzenie po MagdeburguWnętrze Wieży Tysiąclecia

Obiad w ReppichauOprowadzenie po ReppichauScena ze Zwierciadła Saksońskiego - CaliforniaNa zamku Falkenstein

Wyszukaj w serwisie