Studnia w Parku przed Zamkiem

Co robi nasze OSP?

 W kwietniu tego roku członkowie OSP gminy Prószków wybrali się na jednodniową pielgrzymkę strażaków do Czech. Uroczystości pielgrzymkowe miały miejsce w parafii Matki Boskiej Śnieżnej w Dub nad Moravou (Czechy), której gospodarzem jest ks. Jak Kornek, pochodzący z Folwarku. Poniżej kilka fotografii z pielgrzymki.

Gminne sztandaryPodczas mszy św.Z gospodarzem ks. Kornkiem

OSP Złotniki może poszczycić się niebywałym sprzętem strażackim. Otóż do lat 60-tych XX wieku straż w Złotnikach używała do gaszenia pożarów sikawki konnej, pochodzącej z 1907 r. W późniejszych latach całkiem o niej zapomniano, a sprzęt niszczał, wystawiony na działania atmosferyczne.

Prawie 8 miesięcy trwała rekonstrukcja starego sprzętu, której podjęli się Jerzy Wocka wraz z Józefem Klimasem, Józefem Wocką i Krzysztofem Szindzielorzem. Prace trwały od września 2008 r. do maja 2009 r. przy technicznej kosultacji i wsparciu Jerzego Kuźmina - dyrektora firmy "OFAMA-VIBRA" w Opolu. Przepracowano łącznie około 300 godzin, a koszt materiałów, który ponieśli rekonstruktorzy sikawki wyniósł prawie 2000 zł. Sikawka po rekonstrukcji jest sprawna technicznie.

Sikawka konna przed remontemSikawka konna po remoncie

09 maja 2009 r. odbyły się uroczystości  wojewódzkie "Dnia Strażaka" w Opolu oraz nadanie sztandaru Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Przedstawicieli OSP gminy Prószków  oczywiście nie zabrakło. Strażaków przy swoim punkcie informacyjnym odwiedziała burmistrz Prószkowa Róża Malik.

Poczet sztandarowy OSP Złotniki w szyku defiladowymPosiedzieć na 102-letniej pompie to jest cośBurmistrz Róża Malik odwiedziła punkt informacyjny naszych OSP

Wyszukaj w serwisie