Widok z lotu ptaka

Wydarzenia 2009

      Prószkowska Parada Orkiestr 2009

      5-lecie odzyskania praw miejskich przez miasto Prószków

     Gośćmi honorowymi uroczystości byli Konsul Republiki Federalnej Niemiec - Ludwig Neudorfer, Poseł na Sejm - Ryszard Galla, Marszałek Województwa Opolskiego - Józef Sebesta, Wicemarszałek Województwa Opolskiego - Józef Kotyś, Członek Zarządu Województwa Opolskiego - Andrzej Kasiura oraz Starosta Opolski - Henryk Lakwa.

W  W paradzie, która liczyła około 500 osób przeszły również zespoły śpiewacze takie jak "Ligockie Wrzosy", "Małe Ligockie Wrzosy", "Przysieczanki", formacja tańca nowoczesnego "Scorpion", uczniowie Gimnazjum Publicznego w Prószkowie, Szkoły Podstawowej w Boguszycach, Zespołu Szkół w Zimnicach Wielkich oraz przedstawiciele z miast partnerskich Huenfeld (Niemcy), Ternberg (Austria) i MAS Zahori Becva (Czechy).

Gł  Na wszystkich trzech scenach można było posłuchać wystąpienia Joanny Bartel (słynnej Andzi). W roli konferansjerów wystąpili również Adam Kasperek, Zygfryd Matuszek oraz Piotr Wocka, którym serdecznie dziękujemy za profesjonalne poprowadzenie imprezy.

"    " Aż dostałem gęsiej skóry" można było usłyszeć wśród tłumu gości, którzy z przejęciem i radością obserwowali pokaz sztucznych ogni. Fajerwerkom wtórował Hymn Europejski, wykonywany przez wszystkie orkiestry biorące udział w paradzie.

     Poniżej relacja fotograficzna z sobotniego wieczoru. Zajrzyjcie Państwo do naszego czerwcowego wydania Kronikarza, który dokładnie ukazuje przebieg uroczystości. PDFKronikarz czerwiec 2009 (1,60MB)

_     Joanna Bartel (słynna Andzia)Goście honorowi Prószkowskiej Parady OrkiestrSzkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zimnicach WielkichFormacja Tańca Nowoczesnego SCORPION

       Na pierwszym planie Leśny Róg z PrószkowaPubliczne Gimnazjum w PrószkowieGoście z Ternberg (Austria)Goście z Huenfeld (Niemcy)

      Koncert na scenie za Domem KulturyScena na Placu Partnerstwa. Gra Moravska Veselka z Czech.Scena na rynku. Gra Bialska Orkiestra Dęta.Wszystkie orkiestry razem przed odegraniem Hymnu Europejskiego

 

        W niedzielę pogoda dopisywała wyśmienicie. W kościele parafialnym św. Jerzego w Prószkowie została odprawiona msza św. w intencji mieszkańców Prószkowa oraz gości Proskauer Treffen. Następnie na rynku prószkowskim zagrała orkiestra z Hunefeld - Rueckerser Dorfmusikanten, która po swoim koncercie w marszu przeprowadziła zebranych do Placu Partnersta. Tam to oficjalnie został odsłonięty drogowskaz z nazwami miast partenrskich naszej gminy, podarowany przez partnerów z Huenfeld. Goście Proskauer Treffen udali się do Ośrodka Kultury i Sporty na obiad, a goście z Niemiec do swoich rodzin, u których zaczęli szykować się do odjazdu.

      Dalsze obchody 5-lecia odzyskania praw miejskich miały miejsce na Stadionie Miejskim. Mecz "oldboyów", występy formacji tańca nowoczesnego SCORPION, występy dzieci z Doliny na Ukrainie oraz koncert grupy REBEL'S wprowadziły widzów i słuchaczy w imprezowy nastrój.

      W godzinach popołudniowych w zamku państwo Klaudia i Henryk Lakwowie przybliżyli mieszkańcom dzieje Prószkowa prelekcją p.t. "Prószków wczoraj i dziś". Melomani brzmień operetkowych mogli nasycić się piękną muzyka najbardziej znanych i lubianych operetek podczas koncertu w kościółu ewangelickim. Tym koncertem oficjalnie zakończono uroczystości jubileuszowe miasta.

      Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do tego, iż mogliśmy przeżyć wspaniałe 2 dni, wypełnione muzyką, serdecznie dziękujemy! Poniżej relacja fotograficzna z niedzieli 28 czerwca 2009 r.

        Rueckerser Dorfmusikanten na rynku w PrószkowieGoście na rynku w PrószkowieOdsłonięcie drogowskazu na Placu PartnerstwaDrogowskaz z nazwami miast partnerskich

        Goście  Proskauer Treffen 1Goście Proskauer Treffen 2Goście z Huenfeld przekazują książki dla biblioteki w PrószkowieWystęp SCORPIONA

 

        Zawodnicy meczu oldboyów Dzieci z Doliny na Ukrainie przed występem Prelekcja państwa Lakwów n.t. Prószków wczoraj i dziśKoncert operetkowy w kościółku ewangelickim

 

      Można już oglądać wystawę "Zajrzyj do Prószkowa"

     Dzięki  pomocy pracowników Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie wystawa została ustawiona na Rynku Opolskim w poniedziałek 25.05.09 r. i będzie można ją tam oglądać do 22 czerwca 2009 r. Autorami zdjęć są Krzysztof Duniec, Lidia Wasilewska i Krzysztof Drygała.

Po Podczas oficjalnego otwarcia wystawy swoją obecnością zaszczycił nas Ryszard Galla Poseł na Sejm RP, radni oraz sołtysi gminy Prószków. Spotkanie na rynku uświetniły dwa duety trębaczy: Patrycja Lazik i Patrycja Pielka oraz Piotr Mros i Dawid Woźnica. Przechodnie oraz goście mogli skorzystać z degustacji swojskiego wina, pochodzącego z gospodarstwa agroturystycznego państwa Klosa z Ligoty Prószkowskiej. Jak powstawała wystawa i co miało miejsce podczas jej otwarcia można zobaczyć poniżej. Zachęcamy i serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy "Zajrzyj do Prószkowa".

 

 

        Stawianie płotków Jarek Kublin i Joachim KonsekPiotr Wocka i Mariusz StaniówPomocą służył również ZGKiM w PrószkowieZawieszanie fotografii

        

        Oglądający wystawęAneta Lissy-Kluczny Patrycja Pielka Patrycja LazikPoseł Ryszard GallaPiotr Mros i Dawid Woźnica

         

      "NA DROGACH BĘDZIE SIĘ DZIAŁO"

 

      W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007 - 2013 będzie sfinansowana przebudowa drogi nr 414 w miejscowości Górki (droga: Opole - Prószków - Biała). Znana jest już firma wyłoniona w drodze przetargu, która zajmie się robotami modernizacyjnymi. Planowana tam jest budowa chodnika, kanalizacji deszczowej oraz przebudowa jezdni. Wyskość inwestycji szacuje się na  około 5,5 mln złotych.

 

        Z pieniędzy własnych budżetu województwa zaplanowana została przebudowa skrzyżowania w Ligocie Prószkowskiej.

 

Na Na przełomie maja i czerwca 2009 rozpocznie się przebudowa ul. Jędrzejczyka wraz z remontem chodnika i odwodnienia oraz remont nawierzchni ul. Sikornik w Źlinicach. Inwestycja ta do 50 % jest współfinansowana przez Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 - 2011. Pozostałe 50 % kosztów inwestycji pokrywa budżet gminy Prószków.

      Na tych samych zasadach będzie remontowana ul. Szpitalna w Prószkowie. Projekt nosi nazwę "Przebudowa ulic w rejonie ul. Szpitalnej, ul. Młyńskiej oraz ul. Polnej z kanalizacją deszczową i siecią wodociągową." Początek remontu również przewiduje się na przełomie maja i czerwca 2009.

      Dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego w 85 % będzie dofinansowany projekt przebudowy odcinków dróg gminnych wraz z odwodnieniem i przebudową kolidującej infrastruktury telekomunikacyjnej w miejscowości Chrząszczyce. Będą to ul. Piaskowa I i II, ul. Leśna, ul. Ogrodowa oraz ul. Szkolna. Pozostałe 25 % kosztów inwestycji pokrywa budżet gminy Prószków.

 

 

      Statuetki LEOPOLDY 2009 rozdane!

 

Ga Gala Leopoldów 2009 odbyła się w "Gościńcu pod Różą" w Chrząszczycach. Wśród gości honorowych, którzy między innymi wygłosili laudacjo w poszczególnych kategoriach znaleźli się: Ryszard Galla - Poseł na Sejm RP, Teresa Karol - Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Krystian Kobyłka - Dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora oraz Henryk Małek - Wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju i Gospodarki.

Ga Galę poprowadzili Aneta Lissy-Kluczny oraz Norbert Rasch. Natomiast w programie artystycznym można było podziwiać duet Alicji Margos oraz Patrycji Kaleta - leureatek konkursu "Proskauer Echo sucht den Superstar", wysłuchać prelekcji państwa Klaudii i Henryka Lakwów n.t. hrabiego Leopolda von Proskau, podziwiać parę taneczną międzynarodowej klasy tanecznej S w stylu standardowym  i latynoamerykańskim - Magdalenę Janiak i Kamila Świątka oraz przenieść się w krainę operetki dzięki duetowi: Anecie Lissy-Kluczny oraz Jerzemu Krueger.

      Jednak nie byłoby gali, gdyby społeczność gminy Prószków nie zgłosiła do konkursu Leopoldy 2009 swoich kandydatów. Wszystkim zgłoszonym, a w szczególności laureatom konkursu dziękujemy za zaangażowanie na rzecz gminy oraz wiele radości z faktu dostrzegania Waszej pracy przez innych. Poniżej kilka momentów z uroczystej Gali Leopoldów 2009.

     LaureaciStatuetki Leopoldy 2009Konferansjerzy Aneta Lissy-Kluczny i Norbert RaschAlicja Margos i Patrycja Kaleta

     

       Państwo Lakwowie w roli hrabiny i hrabiego von ProskauTwórca statuetki Krzysztof Drygała wraz z małżonkąGoście Gali Leopoldów 2009Wręczenie dyplomu nominacji firmie TADEJ

   

       Para tanecznaPara taneczna 1TortLaudacjo Ryszarda Galli Posła na Sejm RP

 

       Na pierwszym planie nominowani do statuetki Leopolda 2009Duet Aneta Lissy-Kluczny i Jerzy KruegerGratulacje składa z-ca burmistrza Anna WójcikGoście na sali 2

 

Ga Pierwsze urodziny Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Kaprys"

 

Orkiestra "Kaprys" to najmłodsza orkiestra w regionie, nie tylko ze względu na to, iż dopiero od roku oficjalnie gra, ale również ze względu na wiek muzyków. Są to głównie dzieci i młodzież w wieku od 9 do 22 lat. Klaudiusz Lisoń jako dyrygent orkiestry jest także nauczycielem wielu z nich. Oprócz tego orkiestra ma swoich opiekunów, którzy przyczynili się do jej powstania, a są nimi p. Alojzy Olsok oraz Rudolf Matuszek ze Źlinic. Trzeba w tym miejscu podkreślić, iż członkowie orkiestry mają bardzo zaangażowanych rodziców, którzy czynnie przyczyniają się do organizacji występów "Kaprysa".

Życzymy orkiestrze dalszych sukcesów i zapału do gry, ale przede wszystkim radości, jaką przez swoje muzykowanie dzielicie się z innymi.

 Sekcja puzonów   Jeden z najmłodszych muzyków   P1050976 (Medium).jpeg

Gabriela Gwóźdź, Ryszard Galla, Róża Malik  Solo trębaczy   Rudolf Zmarzły - nasz fotograf i dziennikarz lokalny

 

Warsztaty dla liderów Odnowy Wsi

W Odnowie Wsi podstawowe znaczenie ma wykorzystanie miejscowych zasobów i czynników rozwoju o charakterze nimaterialnym, a w szczególności tożsamości społeczności wiejskich i wartości życia wiejskiego. Odnowa Wsi może istnieć tylko dzięki zaangażowaniu mieszkańców wsi przy wsparciu gminy i regionu.

Każda miejscowość uczestnicząca w programie musi mieć swoją grupę liderów, która go wdraża oraz strategię rozwoju tzw. plan odnowy miejscowości. Dokument ten jest niezbędny do brania przez sołectwo udziału w różnych konkursach, takich jak np. "Najpiękniejsza Wieś Opolska", "Najpiękniejsza Zagroda", jak również do aplikowania regionalnych, krajowych i unijnych środków finansowych.

Główną tematyką warsztatów, które odbyły się w Chrząszczycach było ustalenie z liderami zasobów miejscowości, w której mieszkają. Oprócz tego liderzy zebrali niezbędne wiadomości, konieczne do napisania przez nich planu odnowy miejscowości.

 Liderzy z Zimnic Małych i Jaśkowic  Liderzy z Chrząszczyc   Liderzy z Prószkowa

 Dla przypomnienia podajemy jakie sołectwa gminy Prószków już w ubiegłych latach przystąpiły do programu: Złotniki, Górki, Ligota Prószkowska, Przysiecz, Nowa Kuźnia, Winów, Zimnice Wielkie, Źlinice, Boguszyce.

 

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy szkołami z Prószkowa i Łołynia.

 Apel w sali gimnastycznej rozpoczęła i prowadziła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Prószkowie p. Teresa Smoleń, która mimo braku prądu sprawiła, iż była to wspaniała uroczystość.

Gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli: Starosta Powiatu Opolskiego Henryk Lakwa, Burmistrz Prószkowa Róża Malik, ks. dr Andrzej Hanich, dyrektorzy kilku szkół ukraińskich, w tym dyrektor Szkoły Podstawowej I i II stopnia w Łołyniu p. Witalij Olijnik, Rada Rodziców oraz Dyrektor Biura Obsługi Oświaty p. Barbara Dziubałtowska.

 Burmistrz Róża Malik, Rada Rodziców, dyr B. Dziubałtowska   Dyrektorzy szkół z Ukrainy   Przemówienie burmstrz Róży Malik

  Uczniowie  Przekazanie prezentów

 Po uroczystym podpisaniu umowy rozpoczęła się część artystyczna, której przewodniczył zespół taneczny SCORPION. Występ jak zwykle cieszył się wielkim zainteresowaniem a tancerze zostali obdarowani gromkimi brawami.    

  Uwaga SCORPIONY wchodzą   SCORPION   SCORPION 1

 Na koniec w szkolnym ogrodzie zasadzono "drzewko przyjaźni". Niech symbol zawiązania partnerstwa będzie początkiem nowych przyjaźni pomiędzy naszymi uczniami i uczniami z Ukrainy.   

                                                                                                                             Sadzenie drzewka przyjaźni

 

 

DRUŻYNOWY PUCHAR POLSKI W SKATA 2008 r.

Skat to niemiecka gra, w której biorą udział trzy osoby. Powstała w latach dwudziestych XIX wieku w Altenburg (Niemcy) z elementów różnych starszych gier w karty. Mieszkańców gminy Prószków zachwyciła w 1993 r., kiedy to z inicjatywy panów Otmara Margosa, Leonharda Wotzki, Karola Skrzypczyka, Franciszka Kornka i Marcina Wójcika powstał "Klub Skata Sportowego RAMSCH Chrzowice". Rozgrywki rozpoczęli w październiku 1994 r. w III lidze. Oprócz zowadów ligowych od 14 lat organizują zawody o puchar Wójta lub Burmistrza dla popularyzacji skata w Gminie Prószków i okolicy.

Jednak największym osiągnięciem było tegoroczne zdobycie Drużynowgo Pucharu Polski, który z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia klubu jest najwspanialszym prezentem. 

                                                                                                P1050711 (Medium).jpeg   P1050710 (Medium).jpeg  

Do życzeń dołączyła się również Burmistrz Prószkowa Róża Malik.

 P1050707 (Medium).jpeg  P1050716 (Medium).jpeg   P1050709 (Medium).jpeg

 

 

 

20 lat istnienia Chóru Mieszanego przy Parafii Chrząszczyce 

 

Dwudziestoletni chór, to chór z pewnością pełnoletni. Jego narodziny miały miejsce w Folwarku, wiosce liczącej 233 mieszkańców. Obecnie miejscem spotkań chóru są Chrząszczyce. Swoje nieprzeciętne zaangażowanie w powstanie grupy śpiewaczej, składającej się początkowo z kilkunastu osób, włożyła mieszkanka Folwarku pani Krystyna Kiełbasa. Z pewnością chór nie mógłby świętować dwudziestoletniego jubileuszu, gdyby od początku nie był prowadzony przez dyrygenta Joachima Konska. To dzięki niemu chórzyści mogli zaprezentować swoje umiejętności na różnorodnych koncertach w całym regionie. Tradycją stały się koncerty kolęd, które już od kilkunastu lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy

 Podczas przesłuchania chórów w Gogolinie   Koncert kolęd w Kościele Franciszkańskim w Opolu   Kaplica Podwyższenia Krzyża św. w Folwarku

            Uroczystej mszy jubileuszowej przewodniczył ks. dr Grzegorz Poźniak – dyrektor Studium Muzyki Sakralnej w Opolu, a udział w nabożeństwie wzięli Róża Malik –burmistrz Prószkowa oraz Norbert Rasch – przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

 

Bogata oprawa muzyczna nabożeństwa, której przewodniczył chór oraz motywujące kazanie ks. doktora sprawiły, iż była to uroczystość godna tak wspaniałego jubileuszu, jakim jest 20-lecie istnienia chóru.
Oczywiście świętowano nie tylko przez modlitwę. Po mszy św. chórzyści wraz ze swoimi rodzinami udali się na poczęstunek do Restauracji pod Różą. Gratulacje, podziękowania, oglądanie pamiątkowych zdjęć, występy muzyczne uświetniły wspólnie spędzony wieczór.

 Podziękowania dla dyrygenta chóru Joachima Konska   Kwiaty dla pani Krystyny Kiełbasy   Kwiaty również dla organistki pani Katarzyny Długosz   Pan Józef Kochanek wieloletni chórzysta oraz działacz na rzecz Chóru Parafialnego

Mamy już 20 lat...   Życzenia i gratulacje od burmistrz Róży Malik   Przygotowania do toastu   Chórzyści.jpeg

              Życzymy Chórowi Parafialnemu z Chrząszczyc dalszych lat wypełnionych radością, jaka wypływa ze śpiewania na chwałę Bogu oraz dla bliźnich.

 

 

Prof. Jerzy Buzek w Szkole Podstawowej w Złotnikach 

 

25 lipca 2008 roku pozostanie dla Szkoły Podstawowej w Złotnikach dniem historycznym. Otóż tego dnia gościem specjalnym szkoły, na zaproszenie pani dyrektor Marii Chudala, był były Premier RP oraz obecny poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Projektor – wolontariat studencki to program, któremu patronuje prof. Buzek, a który przez dwa dni (24-25.07.2008) w formie warsztatów „Pierwsza pomoc krok po kroku” uczył dzieci Szkoły Podstawowej w Złotnikach, jak udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia były prowadzone przez studentów wolontariuszy i spotkały się wśród około 20 uczestników z dużym zainteresowaniem.

Finałem dwudniowych warsztatów był przyjazd patrona projektu prof. Buzka wraz z Marszałkiem Województwa Opolskiego Józefem Sebestą na spotkanie z uczestnikami, jak również ich rodzicami, nauczycielami, władzami samorządowymi Gminy Prószków, przedstawicielami kościoła oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Luźna atmosfera, o którą zadbał głównie gość specjalny oraz śląski kołacz, którym szkoła ugościła zebranych, przyczyniły się do tego, iż spotkanie to miało bardzo swojski charakter.

Uwieńczeniem piątkowego dnia było zademonstrowanie przez dzieci zdobytych podczas warsztatów umiejętności. Za obiekty do udzielania pierwszej pomocy służyły nie tylko manekiny…

 

teraz czuję się bezpiecznie zaraz Pana opatrzę, tylko bez histerii

prof. Jerzy Buzek i burmistrz Prószkowa Róża Malik uczą się jak ratować życie

 

 

 

 

 

 OTWARCIE PLACU WIEJSKIEGO "Plac pod akacjami" W BOGUSZYCACH

Na endlich (wreszcie) powiedziała jedna z mieszkanek Boguszyc biorąca udział w uroczystościach poświęcenia placu wiejskiego w tej miejscowości. Była to długo oczekiwana inwestycja, która ma posłuzyć nie tylko zabawom i sportowi tamtejszej młodzieży ale również wydarzeniom integrującym mieszkańców Boguszyc. Pomysł urządzenia takiego placu zrodził się podczas planów Odnowy Wsi ale został ziszczony dzięki "uporczywości" pani sołtys Zofii Kasperek. To ona przekonywała władze gminy, radnych i mieszkańców Boguszyc o potrzebie urządzenia takiego miejsca, a kiedy już ich przekonała to zdobyła ich serca i spowodowała, że wielu z nich samych zaangażowało się w sprawę. Poniżej kilka fotografii z uroczystości otwarcia placu.

 

10 maja tego roku na Stadionie Miejskim w Prószkowie otwarto korty tenisowe. Korzystać mogą z nich wszyscy a o zasadach korzystania można dowiedzieć się w Ośrodku Kultury i Sportu (OKiS) w Prószkowie u Pana Jarosława Kublina pod numerem telefonu 077 4648062. Poniżej kilka zdjęć z meczów inauguracyjnych.
Zdjęcia z otwarcia kortu tenisowego:
 
 Korty Prószków (1).jpeg    Korty Prószków (9).jpeg  Korty Prószków (16).jpeg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyszukaj w serwisie