Staw Nowokuźnicki

Dni Prószkowa 2008

Relacja z pierwszych godzin obchodów DNI Prószkowa 2008
W piątek 22.08. przed południem na stadionie miejskim w Prószkowie Gminny Ośrodek Kultury i Sportu przeprowadził turniej tenisa ziemnego dla dzieci. Najlepszą na korcie okazała się Malwina z Winowa, która trenowała na tę okazję już od wielu tygodni. Wszyscy uczestnicy stanęli na podium, bo przecież najważniejsza jest zabawa i ruch. Dzieci chyba złapały tenisowego bakcyla. Daj Boże. Relacja z tego wydarzenia do obejrzenia na www.okis-proszkow.pl 
Późnym popołudniem w kościółku poewangelickim odbył się wspaniały koncert "Jak piękna jest operetka" w wykonaniu Artystów Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z Sosnowca. Owacjom na stojąco nie było końca. Dawno w Prószkowie nie było takiego koncertu. Brawo dla ARTYSTÓW. Prawie wszystkie miejsca były zajęte. Nawet najwięksi krytycy kiwali z zachwytu głowami.
było dużo Czardasza, piśni neapolitańskich, wesoła wdówka i inne znane operetki było dużo Czardasza, piśni neapolitańskich, wesoła wdówka i inne znane operetki wokalistka z Sosnowca Time to see goodby zaspiewano na koniec
a po udanym koncercie łyczek wybornego wina rodem z Wegier jak Czardasz rozmowy z wykonawcami - z prawej dyr. ds. kultury Joachim Konsek, z lewej były wójt Bernard Lellek nasza skarnik Gabriela Gwóźdź ze swoją znajomą dyrektor Publicznego Gimnazjum w Prószkowie wraz z córką Pauliną
Po koncercie i zaczerpnięciu symbolicznej lampki wina z winiarni większość gości udała się do sali rycerskiej w zamku, dokąd zaprosił ostatni hrabia prószkowski Leopold (wcielił się w niego Starosta Opolski Henryk Lakwa) wraz jego ciocią hrabianką (Klaudia Lakwa). Tam odbyła się prelekcja na temat świetności prószkowskiego rodu i historii Prószkowa. Słuchacze dopisali, sala pękała w szwach a co najmniej 1/3 chętnych nie dostała się do sali z powodu braku miejsc. Kolejne brawa dla Prószkowian.
Hrabia Leopold wraz z jego ciocią przyszli zaprosić publiczność operetkowego koncertu na prelekcję do zamku wewnątrz sali rycerskiej prelekcja na temat dawnej świetności rodów prószkowskich na brak audytorium nie można było narzekać
Ci, którzy nie zasiedli przy stole rycerskim mogli zażyć świeżego powietrza w parku przy ośrodku kultury, gdzie w miłej atmosferze można było obejrzeć polski film komediowy kina letniego "Testosteron".


Sobota, 23 sierpnia 2008 r.
Pogoda nadal nam dopisywała, a co za tym idzie, publiczności w sobotę na Dniach Prószkowa nie brakowało. Już od godz. 15.00 nowe układy taneczne prezentował zespół SCORPION. Dla Gminnej Orkiestry Dętej z Prószkowa był to występ szczególny, upamiętniający 45-lecie jej istnienia. Oprócz gratulacji orkiestra otrzymała nowy instrument – baryton, z którego pierwsze tony wydobył pan Franciszek Wilczek – menadżer orkiestry. Jeszcze raz Wam za te 45 lat uświetniania niezliczonych uroczystości serdecznie DZIĘKUJEMY.
23 sierpnia to także data historyczna dla Gminy Prószków, gdyż w tym to dniu Gmina Prószków podpisała umowę partnerską o współpracy ze Związkiem Gmin Záhoři Bečva w Republice Czeskiej. Umowa ta określa zasady współpracy głównie na szczeblach pozyskiwania unijnych środków finansowych na wspólne projekty, takie jak np. międzyszkolna wymiana dzieci i młodzieży, rozwój kultury, sportu i turystyki. Z Czech przyjechała do nas 40-osobowa delegacja, składająca się głównie ze starostów tamtejszych „obci” (wsi). Nowością dla naszych nowych partnerów były gospodarstwa agroturystyczne państwa Lipińskich z Przysieczy oraz państwa Klosa z Ligoty Prószkowskiej, gdyż agroturystyka w Czechach nie jest jeszcze zbyt popularna. Jesteśmy jednak przekonani, że wzajemna współpraca pozwoli obu stronom partnerstwa czerpać z niej wiele korzyści.
           Do późnych godzin wieczornych bawiliśmy się przy występach indiańskiego zespołu Legenda, Proskauer Echo, Foliby – grającej muzykę afrykańską oraz grupy coverowej „The Beatles”. Drugi dzień festynu już tradycyjnie zakończyła dyskoteka na wolnym powietrzu.
Niedziela, 24 sierpnia 2008 r.
            Niedziela to dzień 15 urodzinProskauer Echo. Z tej to okazji zespół zaprosił do występu wykonawców z Gminy Prószków oraz z Niemiec. Na scenie koncertowej można było posłuchać Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Kaprys”, Przysieczanek oraz Ligockich Wrzosów. Z Niemiec gościliśmy Sandrę Weiss, która zaprezentowała swój nowy repertuar. Zjawiskiem niecodziennym był występ Takeo Ischi – Japończyka obecnie mieszkającego w Szwajcarii, a znanego głównie z umiejętności jodłowania. Tylko pozazdrościć! Mimo niepogody publiczność rozgrzał Toby z Monachium. Toby -marzenie niejednej teściowej, już po raz trzeci  gościł w Prószkowie. Jubilat wieczoru – Proskauer Echo – zaprosił na podróż po swoim piętnastoletnim dorobku muzycznym. Od "Herzilein" poprzez "Rodzinny dom" aż do "Sierra Madre", każdy słuchacz mógł posłuchać swojego ulubionego utworu. Życzenia jubileuszowe przekazali Burmistrz Prószkowa Róża Malik, Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, Starosta Powiatu Strzeleckiego Józef Swaczyna oraz przedstawiciele gminnych zespołów muzycznych.
Proskauer Echo za swoją piętnastoletnią działalność otrzymało „Złotą płytę”. Jesteśmy z Was dumni i cieszymy się, iż to Echo jest właśnie prószkowskie, a nie inne. Śpiywejcie i grejcie num dalij!
Zespół Ligockie Wrzosy Zespół Przysieczanki W afrykańskich rytmach

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Plan imprezy DNI PRÓSZKOWA 22-24. Sierpnia 2008. Plac za Ośrodkiem Kultury i Sportu (OKiS)  

  Serwis Opolski sierpień 2008

 
Piątek 22.08.2008r   10.00 - turniej tenisa ziemniego dla dzieci - Korty, Stadion Miejski
                                          18.00 – Koncert -  „Jak piękna jest operetka” w wykonaniu   
                                               Artystów Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych
                                               z Sosnowca - kosciółek poewangelicki
                                19.45 – „Powrót Leopolda na zamek” – Prelekcja na temat Rodu
                                               Prószkowskich – sala rycerska (Zamek)
                                20.00 - Kino letnie – Testosteron - komedia / park przy OKiS-ie
 
Sobota 23.08.2008r  15.00- „Właśnie leci szoł dla dzieci” przeplatany
                                                 występami FTN „SCORPION”
                               15.30 – „Prószkowski bieg uliczny” 
                               17.30-  Jubileusz 45-lecia orkiestry dętej w Prószkowie
                               18.00 – Podpisanie partnerstwa z gminą Czeską
                               18.15 – Występ Gminnej Orkiestry Dętej
                               19.00 -  LEGENDA występ zespołu  Indiańskiego z Peru  
                               20.00 – „Proskauer Echo”
                               20.30 - „FOLIBA” – bębny i tańce afrykańskie
                               22.00 - koncert grupy coverowej  „The Beatles”
                               23.00 do 2.00 Dyskoteka DJ. Z. Krok
 
Niedziela 24.08.2008r
                               10.30 – Uroczysta msza św. w intencji mieszkańców i władz Gminy Prószków
                                                 – kościół pw. św. Jerzego w Prószkowie
                               15.00 - Koncert Jubileuszowy z okazji 15-lecia „Proskauer Echo”
                               występy:     „Proskauer Echo”
Sandra Weiss
Toby z Monachium
Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kaprys”
„Przysieczanki”
„ Ligockie Wrzosy”
Gość Specjalny: TAKEO ISCHI - jodłujący Japończyk
                                  ok. 22.30. pokaz sztucznych ogni i zakończenie

Wyszukaj w serwisie