Zamek Prószkowski z lotu ptaka

Informacja dla świadków przemocy domowej

Świadek przemocy w rodzinie to bardzo ważna osoba.
Ważna, bo często jedyna, która może pomóc przerwać przemoc. Jeśli jesteś świadkiem przemocy między współmałżonkami albo widzisz, że ktoś krzywdzi dzieci, może zdarza się, że słyszysz  krzyki, wołanie o pomoc, czyjś płacz?
Może widzisz, że ktoś z Twoich sąsiadów, znajomych, doznaje przemocy? Nie prosi Cię o pomoc. Stara się ukryć ślady pobicia. Można wtedy uznać, że nie chce pomocy, albo że akceptuje taką sytuację.

To nieprawda!!! Przemoc w rodzinie tworzy zamknięty krąg! Pamiętaj, że ofiara przemocy w rodzinie:

 1. Boi się: o swoje życie i zdrowie, tego, że nawet jeśli zawiadomi o przestępstwie policję, prokuraturę to i tak nikt nie będzie chciał zeznawać, że widział, słyszał jak ona doznaje przemocy;
 2. Nie wierzy: że ktoś chce i może jej pomóc, że ma prawo prosić o pomoc,że coś się zmieni;
 3. Wstydzi się: bo bierze na siebie całą odpowiedzialność za to co się dzieje w jej domu.

TY możesz przerwać zamknięty krąg milczenia!
możesz pomóc! Nie musisz robić tego, co policja, prokurator, psycholog, lekarz. Ważne jest przede wszystkim to, żebyś :

 1. wysłuchał osoby, która doznaje przemocy,
 2. uwierzył w to, co mówi
 3. zapewnił ją o tym, że ma prawo szukać pomocy
 4. zawiadomił osoby, które zajmują się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych, czyli: -Niebieską Linię: 22 668-70-00 Tu uzyskasz informacje o tym jak znaleźć miejsce, które pomaga ofiarom przemocy w rodzinie na danym terenie i w jaki sposób zawiadomić o tej sytuacji.
  - Ośrodek Pomocy Społecznej - znajduje się w każdej gminie
  - Policja - wystarczy wykręcić 997
  - Prokuratura

Mimo, iż przemoc w rodzinie jest zjawiskiem powszechnym to trudno jest uchwycić jej rozmiary. Dzieje się tak dlatego, że przemoc domowa jest ukryta. Sprzyja jej BIERNOŚĆ ŚWIADKÓW PRZEMOCY. Dzięki Tobie instytucje pomagające osobom doświadczającym przemocy domowej mogą dotrzeć do ludzi, którzy tej pomocy potrzebują.

Z inicjatywy MOPS w Prószkowie we współpracy z zespołem interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Gminie Prószków organizowane są tz. Niebieskie spotkania z pracownikiem socjalnym oraz pedagogiem. Podczas spotkań można nabyć wiedzy na temat przemocy, agresji oraz sposobów radzenia sobie z tymi zjawiskami. Spotkania są indywidualne  i  dotyczą radzenia sobie z różnymi sytuacjami oraz problemami rodzinnymi, wychowawczymi oraz szkolnymi. Wystarczy zadzwonić i umówić się na spotkanie w MOPS w Prószkowie tel. 77/4013715,   77/4643053 .

Wyszukaj w serwisie