Zachód słońca

Dożynki gminne 2008.

Tradycyjnie jak co roku rolnicy Gminy Prószków podziękowali Bogu za zebrane plony. Gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminnych był Prószków, a starostami Żniwniołka pani Elżbieta Moczko oraz Ferdynand Grzyska.

Jak obyczaj śląski nakazuje, wpierw podziękowano Bogu modlitwą podczas uroczystej mszy św. w kościele p.w. św. Jerzego. Nabożeństwo uświetnili trębacze Leśny Róg z Nadleśnictwa Prószków oraz rodowita skrzypaczka pani Iwona Mołocznik.
Następnie przez Rynek Prószkowa przeszedł barwny korowód, w którym uczestniczyło 18 wozów, w tym 12 z koronami żniwnymi.
O tym, iż korowód był liczny, a biorący w nim udział nie żałowali słomy, ani innych dóbr natury, można się było przekonać jeszcze w poniedziałkowy poranek.
Piękne korony żniwne oraz wozy tematyczne można było podziwiać na placu za Centro, na którym odbyła się część biesiadna i artystyczna naszego Żniwniołka.
W tym roku swoje arcydzieła sztuki – korony żniwne – zaprezentowały sołectwa: Boguszyce, Chrząszczyce, Jaśkowice, Ligota Prószkowska, Prószków, Przysiecz, Winów, Zimnice Małe, Zimnice Wielkie, Złotniki, Źlinice oraz Nadleśnictwo Prószków.
Wypiekami swojskiej roboty częstowała przechodniów pani Lellek, jadąca na wozie przygotowanym przez DFK Prószków.
Szczególne słowa uznania wraz ze szczerymi gratulacjami kierujemy do sołectwa Boguszyce, którego korona żniwna zarówno podczas tegorocznych Dożynek Powiatowych w Dąbrowie, jak też Dożynek Wojewódzkich w Byczynie zajęła II miejsce. Gratulacje!
 
 
 
STA60823.jpeg STA60822.jpeg STA60821.jpeg STA60829.jpeg                               
 
 
 
 
 
 
 
 

Wyszukaj w serwisie